wtorek, 23 lipca 2019

Dlaczego ona nie ma skarpetek? O korzyściach chodzenia boso.

Brak skarpetek na nogach moich dzieci doprowadzał babcie do szału. Za każdym razem gdy byłam u nich z wizytą, martwiły się czy moim dzieciom nie jest za zimno, zastanawiały się czemu ma służyć ten brak skarpetek i bucików.  Nie ma co się dziwić starszemu pokoleniu - wiele młodych mam nie wyobraża sobie, żeby ich pociecha "chodziła" na bosaka. Skąd ten niepokój? Wiele ludzi obawia się chorób i brudu. Ale przecież to przez ręce jesteśmy w większej mierze narażeni na zachorowanie gdyż dotykamy nimi znacznie więcej rzeczy i jakoś nikt nie każe chodzić w rękawiczkach :) Zimne dłonie nie oznaczają, że za chwilę będziemy chorzy, dlaczego zimne stopy tak?

Ja jestem zwolenniczką wolnej, swobodnej stopy i w dzisiejszym poście będę próbowała przekonać Was do tego, że śpiochy z zakrytymi stopami, skarpetki i buciki nie są potrzebne waszym dzieciom - zwłaszcza tym najmniejszym, których stopa dopiero się kształtuje i rozwija. 

Rodzice często niepokoją się stopami swoich dzieci, co zmusza ich do konsultacji z lekarzem. Prawdą jest, że obserwuje się wzrost problemów w rozwoju dziecięcej stopy. Powodem takiego stanu rzeczy często jest niewydolność aparatu mięśniowo-więzadłowego stopy oraz deformacje i przeciążenia stóp, które wynikają ze zbyt wczesnego zakładania obuwia, źle dobranego obuwia oraz ze zbyt wczesnego obciążania nieprzygotowanych do tego stóp poprzez wczesną pionizację - skoczki, chodziki, pchacze - cuda XXI wieku, które przyspieszają rozwój dziecka i wpływają na niego negatywnie (więcej niebawem), chodzenie z dzieckiem za ręce, pod pachy, stawianie dziecka przy meblach, które samo tego nie robi.


Chodzenie boso jest lepsze nie tylko dla naszej stopy, ale jest również ważne dla rozwoju układu nerwowego, optymalnego rozwoju mózgu! Okazuje się, że stopy są najbardziej bogatymi w nerwy częściami ludzkiego ciała, co oznacza, że przyczyniają się do budowy szlaków neurologicznych w mózgu. 


Badania opublikowane w czasopiśmie podologicznym „The Foot” w 2007 roku sugerują, że obuwie może niekorzystnie wpływać na stopę. To dlatego, że stopy muszą dostosowywać się do kształtu i zwężeń obuwia. Im stopa jest młodsza tym większe ryzyko jej uszkodzeń. Wielu pediatrów twierdzi, że buty mogą być szkodliwe dla małej, rozwijającej się stopy. Stopy powinny mieć możliwość naturalnego rozwoju, buty i skarpetki mogą ograniczać ruchy stopy, negatywnie wpływać na naukę chodzenia, równowagę, rozwój sensoryczny i orientacje naszego ciała w przestrzeni (propriocepcja). 

Jak rozwija się stopa dziecka?

Zanim stopa osiągnie swoją dojrzałość musi się do tego przygotować. Stopa dziecka nie jest odpowiednikiem stopy dorosłego, początkowo składa się z tkanki chrzęstnej, dopiero z czasem kostnieje i zaczyna przypominać stopę dorosłego. Zanim dziecko nauczy się chodzić ćwiczy i testuje możliwości swoich stóp - kopie, odpycha się nimi od podłoża, chwyta stopy podczas leżenia na plecach, przygląda się im, wkłada je do buzi, przyciąga i odpycha, bawi się palcami. Pierwsze kroki dziecko zaczyna stawiać w okolicy 1 roku życia, to kiedy zacznie samodzielnie chodzić jest kwestią indywidualną i zależy od ścieżki rozwojowej konkretnego dziecka. Zacznie chodzić wtedy kiedy będzie gotowe. Niezmiernie ważne jest aby przez cały etap rozwoju stopa miała jak najwięcej możliwości ruchu, nie była krępowana przez skarpetki, rajstopy, śpiochy ze stopami, buty niechodki. STOPA ROZWIJA SIĘ OPTYMALNIE NA BOSO. Jest to niejako logiczne i naturalne. Skarpetka i but pełnią funkcję ochronną - przed skaleczeniem, zimnem, gdy mamy tylko możliwość pozwalajmy stopie na swobodę ;)


Korzyści płynące z chodzenia na boso

- hartowanie organizmu brodzenie w zimnej wodzi, po mokrej trawie, zimnych kamieniach - zmiana temperatury powierzchni po której poruszają się stopy dziecka wpływa na układ krwionośny. 

- lepsze czucie podłoża sprawia, że dziecko ma lepsze poczucie stabilności - noga w skarpecie się ślizga (nawet w tych z anty poślizgiem). Stopa może służyć do "chwytania podłogi" co wpływa na równowagę i aparat mięśniowo-więzadłowy. Chodzenie na boso wzmacnia nie tylko stopy , ale również całą kończynę dolną, wpływa na kontrolę całego ciała.

- naukowo udowodniono, że dzieci biegające boso rzadziej się przewracają, ponieważ lepiej wyczuwają pozycję ciała i lepiej chwytają równowagę.

- poznawanie różnych powierzchni - bosa stopa jest źródłem wielu doznań sensorycznych.


Kiedy i na jakie buty się zdecydować? O tym w następnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz